Grodzisko w Chełmie

Chełm jest położony 273 m. n.p.m. a nad nim góruje Grodzisko 300 m. nad poziomem morza. Był tu gród obronny broniący przeprawy przez rzekę Rabę.

Nasze Grodzisko wymienione jest w książce „Mapy Grodzisk w Polsce wydanej w 1964r.”.

Po najeździe Tatarów na ziemie południowej Polski grody zostały zniszczone i nie odbudowano ich. Większość z nich przestało istnieć w XIII wieku.

W kronikach parafialnych w latach od 1732r. Grodzisko zawsze było pisane dużą literą. Miało ono ślady tarasów góry obronnej. To jeszcze można było zobaczyć w latach 70-tych, kiedy były tu pola uprawne a potem zarosło krzewami i trawą. Trudno było tam się dostać.

Chrześcijaństwo uświęciło nasze Grodzisko. Z pewnością przed 900-laty stanął tu Krzyż Jezusa Chrystusa. Z Grodziska są piękne widoki. Moim pragnieniem było aby udostępnić to miejsce i zrobić tam pole widowiskowe.

Wójt naszej gminy mgr Jerzy Lysy w 2004r. wystąpił o fundusze z Unii Europejskiej i zrobiono drogę z kamienia na Grodzisko. Zbudowano miejsce na grill i ognisko. Parafia odnowiła wybudowaną w 1924r. grotę Matki Bożej z Lourdes przez siostrę Ks. Adolfa Albina.

W dniu 03.10.2004r. odprawiona została Msza Św. na Grodzisku i poświęcono pole widokowe tego miejsca. Przed grotą odmówiono Różaniec w intencji tych którzy przyczynili się do otwarcia tego pola widokowego i tych którzy będą tu przychodzić i podziwiać piękno świata stworzonego przez Pana Boga.

W Boże Ciało 26 maja 2005r. poszliśmy przy pięknej pogodzie z procesją na Grodzisko.

Oto zdjęcia.